środa, 24 października 2012

Dzieciosfera


Pierwsze na blogu zabawy logopedyczne na dzieci. Korzystajcie , bawcie się  z maluchami.


Przygody Pana Języczka

( Ćwiczenia inspirowane książką " Języczkowe przygody i inne bajeczki logopedyczne " 
A. Tońska -Mrowiec) 

Dzisiejsze zabawy przeznaczone są dla dzieci ze starszych grup przedszkolnych i młodszych klas szkolnych.

1.
Każdą lekcję logopedyczną w przedszkolu zaczynam od krótkiej rozmowy. Dzisiejszym tematem jest : przeziębienie. 

Propozycje pytań do dzieci:
- Po czym poznać ,że jesteśmy chorzy?
-Czy lubimy chorować?
-Co trzeba zrobić, gdy źle się czujemy?
-Jak można zapobiec chorobie?

2.
Ćwiczenie oddechowo- ruchowe. Wykonuję parę skłonów i wyprostów, głębokich wdechów i wydechów razem z dziećmi. Przypominam ,że powietrze należy wciągać nosem a wypuszczać ustami. 

3.
Historyjka obrazkowa. Przygotowujemy dzieciom obrazki do wycięcia  Dzieci układają je w kolejności i opowiadają historyjkę. 

4.
Ćwiczenie oddechowe. Przygotowujemy rysunki chmurek dla dzieci ( do połączenia kropek). Aby deszcz przestał padać  należy zebrać i umieścić na chmurkach wszystkie kropelki. Dzieci łączą chmurki, a za pomocą słomki umieszczają na chmurkach skrawki papieru. 

5.
Masz/Dasz
Pytamy dzieci jakie głoski słyszą na początku wyrazu masz, a jakie w wyrazie dasz. Na hasło: masz, dzieci cieszą się z otrzymanego prezentu ( uśmiechają się  przytulają go do siebie). Na hasło : dasz, wyciągają ręce jakby chciały wręczyć prezent. Zmieniamy kolejność wypowiadanych słów. 

6. 
Każde zajęcia kończę takim samym ćwiczeniem oddechowym. Nazwałam je " Śpioszek". Dzieciaki bardzo się uspokajają i są gotowe na przyjście pani przedszkolanki ( nauczycielki). 
Wycinamy pasek bibuły, każdy dzieciaczek leży na dywanie z otwartymi oczami. Podchodzimy do każdego z nich, a on musi dmuchnąć na bibułkę tak, aby poderwała się do góry. Dmucha przez nos. Później  leży na podłodze i cały czas oddycha głęboko. Kiedy  wszystkie dzieci kończą, siadamy na dywanie i ładnie się żegnamy. 


A oto, parę cudnych zabawek edukacyjnych oraz przestrzeni przyjaznych dziecku.





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz