czwartek, 6 grudnia 2012

Czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na głos



Pisałyśmy już o tym jak dbać o nasz głos, ale tym razem zajmiemy się szczegółowo problemem warunków pracy (zwłaszcza przy zawodach takich jak logopeda, nauczyciel, wokalista, aktor). Niestety większość z nas skazana jest na pracę w zamkniętych, często nieprzystosowanych biurach. Ważne jest aby kontrolować czynniki zewnętrzne, które mają bezpośredni wpływ na to jak mówimy.

WILGOTNOŚĆ
W okresie grzewczym nasz głos szczególnie narażony jest na przemęczenie, ponieważ suche powietrze nam szkodzi. Zwykle wilgotność jest tu na poziomie 45 %, podczas gdy prawidłowo powinno to być około 60-70%. Podczas dłuższych wypowiedzi mówimy zużywamy 3 razy więcej powietrza niż przy spokojnym oddychaniu, więc jeśli w pomieszczeniu jest zbyt sucho, nasz głos nas tym cierpi, ponieważ śluzówka jest przesuszona. Jeśli nie możemy zmienić warunków ( choćby mokrą ścierką na kaloryferze), to postarajmy się w trakcie mówienia często pić letnie, niegazowane napoje.

ZAPYLENIE
Aby sprawdzić poziom zapylenia w pomieszczeniu wystarczy położyć na parapecie białą kartkę. Po pewnym czasie zauważymy jak zbiera się na niej brud i pyłki, które drażnią naszą błonę śluzową dróg oddechowych, co automatycznie wpływa na nasz głos. Powinniśmy zatem jak najczęściej odkurzać, przecierać podłogi i szafki WILGOTNĄ szmatką i unikać firan, na których część pyłków osiada.

RUCH POWIETRZA
Optymalny ruch powietrza powinien wynosić 0,5 m/s. Kiedy wietrzymy pomieszczenie, należy robić to krótko i intensywnie, 10-15 minut w zupełności wystarczy. Przeciąg może nie tylko wysuszyć nasze gardło, ale przyczynia się do wzrostu zapylenia.

HAŁAS
Przykładowo, przeciętny hałas w przedszkolu wynosi około 75-80 dB przy czym mowa potoczna kształtuje się na poziomie około 60 dB. Osoby, które pracują z większą grupą ludzi zwykle muszą mówić podniesionym głosem, co przyczynia się do nieprawidłowego obciążania fałdów głosowych i w konsekwencji uszkodzeń narządu głosu. Zazwyczaj w reakcji na nasz podniesiony głos, nasze otoczenie również mówi głośniej, z czego robi się błędne koło.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz