sobota, 15 czerwca 2013

Mów wolniej!

Nadchodzą wakacje, wiele osób szuka pracy, niektórzy będą robić praktyki, staże, wolontariaty. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio zaprezentować się przed rekruterem. Mówiłyśmy zresztą o tym wielokrotnie. Tym razem jednak w odpowiedzi na Wasze pytania, postanowiłyśmy poruszyć problem szybkiego mówienia. W kontaktach międzyludzkich płynność przekazywania informacji jest bardzo ważna, więc jeśli zauważasz, że tempo Twojego mówienia jest zbyt szybkie, przeczytaj nasze wskazówki.

Ćwiczenia oddechowe

Aby mówić w odpowiednim tempie, trzeba nauczyć się prawidłowo oddychać. Na naszym blogu jest wiele ćwiczeń oddechowych, które możecie wykorzystać. Stańcie w rozkroku, z wdechem unieście szybkim ruchem ręce w bok, a potem wolniej przesuńcie je do przodu. Pamiętajcie o tym, aby pracowała przepona! 

Rozluźnij się!

Weź do ręki jakikolwiek tekst, może to być ulotka, gazeta i spróbuj go zanucić w takt ulubionej muzyki a potem zarapuj go. Dbaj o otwieranie ust! Wyćwiczysz tempo wolniejszego mówienia.

Ćwiczenia z korkiem

Wszyscy śmieją się, kiedy mówimy o tych ćwiczeniach, ale naprawdę pomagają. Duża część z nas nie kontroluje aparatu artykulacyjnego i dlatego nie otwieramy naszych ust. W konsekwencji dostajemy komunikat, którego nikt nie rozumie.

Włóżcie korek do buzi, musi on stać w pionie. Możemy to zrobić także z marchewką, o ile jej w trakcie nie zjemy. W trakcie musimy czytać jakiś tekst, recytować wiersz. Cokolwiek. Na początku mogą to być proste zdania, potem zaczyna się zabawa z łamańcami.

TRZNADEL

W krzakach rzekł do trznadla trznadel:
- Możesz mi pożyczyć szpadel?
Muszę nim przetrzebić chaszcze,
Bo w nich straszą straszne paszcze.
Odrzekł na to drugi trznadel:
- Niepotrzebny, trznadlu, szpadel!
Gdy wytrzeszczysz oczy w chaszczach,
Z krzykiem pierzchnie każda paszcza!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz